Blacha informacje

 

Blacha – czym jest ?

Blacha to wyrób hutniczy o grubości mniejszej niż jego szerokość i długość. Jest to walcowany na zimno rdzeń z różnych gatunków stali w zależności od przeznaczenia np. konstrukcyjnej, następnie  w celu zabezpieczenia przed korozją, zanurzany ogniowo w ocynku, a następnie powlekany  powłokami antykorozyjnymi i dekoracyjnymi. Blachy dostępne są w wielu rodzajach, i gatunkach, podzielonych według grubości (od folii metalowej o grubości części  milimetra, do kilku centymetrów grubości blachy stosowane np. w  konstrukcjach stalowych. Blacha może mieć gładką strukturę powierzchni, lub  różne zdobienia np. ( panel zdobiony PE – 514 Premium ). Najczęściej dostępna jest jako blacha formowana – falista, trapezowa, tłoczona  (blachodachówki)
Blacha wykorzystywana jest między innymi do pokrywania dachów i elewacji budynków. Popularne rodzaje:

  • blacha czarna,
  • blacha ocynkowana,
  • platerowana,
  • cynkowo-tytanowa,
  • miedziana,
  • aluminiowa i inne.

Blacha dostępna jest w postaci arkuszy, albo rolek.

 

Blacha – kiedy powstała.

Blacha wytwarzana była już w starożytności, na początku na małą skalę,  z uwagi  na wysokie koszt metalu i pracochłonne  wykonanie. Początkowo  blachę wytwarzano  ręcznie, metodą kucia. Proces  wymagał  ogromnej pracy kowali, i ograniczał  wielkość arkusza. Pierwsze mechaniczne urządzenia, przyśpieszające proces produkcyjny powstały  w XVI w.
W starożytności  stosowano blachy miedziane i brązowe, jako pokrycie dachów i świątyń.

W  średniowieczu do pokryć dachowych zaczęto wykorzystywać  blachę ołowianą – ciężką i toksyczną, ale odporną na korozję i łatwą w obróbce  (architektura gotycka).

Od  początku XVII w. zaczęto wykorzystywać blachę żelazną, zabezpieczoną ochronną warstwą farby; w Europie Zachodniej zazwyczaj czerwonej (minia), w sakralnej architekturze zaś Rusi zielonej (kopuły cerkwi). Wykorzystywana była do pokrywania kopuł, lukarn dachowych.