Panele na rąbek

Panele na rąbek

Panele dachowe na zamek pojedynczy, podwójny, czy zatrzaskowy, to jedne z najładniejszych pokryć dachowych.
Prosta forma i kształt, łączy w sobie tradycje i nowoczesność w architekturze. Pokrycia budynków na tradycyjny rąbek mogą mieć nawet 150 lat zaś na rąbek zatrzaskowy np. w Polsce – kilkanaście. Panel zatrzaskowy jest coraz częściej wybieranym rodzajem pokrycia dachów na domach jednorodzinnych oraz zabytkowych, np. muzeach.
Na rynku są dwa rodzaje zamka z tzw. ukrytą krawędzią zapinającą i zamkiem zewnętrznym.

//serwer1307830.home.pl/dachluczaj/wp-content/uploads/2018/07/panel-na-rabek01-e1531128275644.png
//serwer1307830.home.pl/dachluczaj/wp-content/uploads/2018/07/panel-na-rabek05.png

Z praktycznego punktu widzenia panel na rąbek jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, które stosują odpowiedzialni producenci blach, ponieważ podczas profilowania blacha „pływa” w walcach profilujących i zanim dokładnie zostanie ustawiona potrzeba kilkunastu metrów blachy, a panele wykonuje się maksymalnie do 6-7 mb. W przypadku wewnętrznej krawędzi nie jest możliwe dokładne wykonanie równej krawędzi na całej długości panela. Na początku profilowania krawędź będzie krótka, na końcu za długa lub odwrotnie. W wyniku tego zamek panela na różnych długościach będzie luźny albo ciasno spasowany. Jedno i drugie powoduje naprężenia blachy co może być przyczyną słyszalnego falowania blachy przy wietrznej pogodzie lub naprężeń podczas większego nasłonecznienia.

Naprężenia temperaturowe związane z rozszerzalnością blach w wyniku nagrzewania można zminimalizować stosując dodatkowe tłoczenia wzdłużne i poprzeczne.
Z uwagi na powyższe zalecamy stosowanie paneli z zamkiem zewnętrznym, a także mając na uwadze walory estetyczno-praktyczne polecamy panele z przetłoczeniami wzdłużnymi (wysokość tylko 0,5 mm) lub ze zdobieniami strukturalnymi KARO. Dla poprawienia walorów użytkowych np. ze względu na możliwość podłączenia instalacji odgromowej, której coraz częściej wymagają ubezpieczyciele budynków, można zastosować jako materiał wsadowy blachę do grubości 0,7 mm dostępną na zamówienie w kilku kolorach* (grafit, czarny, brązowy, ceglasty).

 

PIĘKNY DACH na DŁUGIE LATA.

//serwer1307830.home.pl/dachluczaj/wp-content/uploads/2018/07/panel-na-rabek10.png

Schemat produktu

 

//serwer1307830.home.pl/dachluczaj/wp-content/uploads/2018/07/na-rabek-schemat.jpg
wysokość profilu rąbka32 mm
szerokość całkowita514 mm
szerokość kryjąca495 mm
rodzaj krawędzi zamkazewnętrzny
zalecana max długość arkusza6-6,5 mb
minimalna długość arkusza0,40 mb
minimalny wymagany spadek dachu14%
rodzaj blachymin 0.5 mm
Dostępna w wielu kolorach z palety RAL

 

 

Połysk


 

Mat


 

HDX