Opis produktu
Membrana dachowa jest stosowana jako warstwa krycia pod pokryciem dachu (blachodachówką, blachą trapezową, dachówką ceramiczną). Dzięki zabezpieczeniu, jakie stanowi można ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Skutecznie chroni przed zawilgoceniem dachu. Jest wodoszczelna (chroni izolację termiczną od zewnątrz przed opadami deszczu lub śniegu), przepuszcza parę wodną, a odprowadzoną wilgoć kieruje przez szczelinę wentylacyjną na zewnątrz. Doskonale się sprawdza również jako wiatroizolacja w konstrukcjach szkieletowych. Może być stosowana bezpośrednio na termoizolacji.
Wymiary rolki wynoszą 1,5 m x 50 m.
Montaż
- Układanie membrany powinno się zaczynać od rozwinięcia dolnego pasa, równolegle do okapu, napisami do góry, w taki sposób, aby dolny brzeg zachodził na obróbkę blacharską okapu. Membranę należy układać z lekkim naprężeniem.
- Aby dach był szczelny, należy zwrócić uwagę na pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek (10-15 cm) podczas łączenia membran, które są wyznaczone poprzez kreskowanie lub napis. Przy nachyleniu poniżej 22º wielkość zakładu zwiększyć do min. 20 cm. Do łączenia membran należy używać specjalistycznych klejów lub taśm klejących, oraz uszczelnień w miejscach kontrłat.
- Przy układaniu prostopadle do okapu, połączenia i zakładki pionowe należy wykonać na krokwiach i uszczelnić taśmą montażową.
- W przypadku pełnego deskowania górny pas membrany musi zakrywać gwoździe w warstwie dolnej. Do poruszania się po dachu należy wykorzystywać powstałą konstrukcję łatowania.
- Mocowanie powinno się odbywać za pomocą zszywek dekarskich lub gwoździ o dużych łebkach do zewnętrznej części krokwi, następnie przykryte od góry kontrłatą.
- Kontrłaty należy przybijać tak, aby maksymalnie ograniczyć przenikanie wilgoci w obszarze gwoździ. W miejscach mocowania zaleca się stosowanie specjalnych taśm piankowych. Membrany nie montować bez zastosowania kontrłat.
- Przy elementach wychodzących ponad połać dachu (wywietrzniki, kominy, okna itp.) należy wykonać wycięcia jak najbardziej dopasowane. Na powierzchnie styczne naklejać pasma membrany w taki sposób, aby uniemożliwić przenikanie deszczu i śniegu do warstw izolacji. Powyżej tych elementów zaleca się wykonanie rynienki odpływowej.
- W kalenicy membranę należy układać na zakład min 15 cm.
- W przypadkach nietypowych krawędzi stosować trwałe uszczelnienia. W narożach i koszach należy zastosować dodatkowy pas membrany wzdłuż oraz wykonać szeroki zakład boczny, a kolejne warstwy nakładać na siebie naprzemiennie.