biuro@dachluczaj.pl
Łyski, ul. Warszawska 26, 16-070 Choroszcz
 
Oferta

Powłoki i kolorystyka Ocynk

Powłoka OCYNK

Stalowe taśmy powlekane ochronną warstwą Cynku wytwarzane są od lat trzydziestych XX w. Proces polega na ciągłym odwijaniu blachy stalowej, oczyszczaniu kolejno kąpieli chemicznej, wygrzaniu w piecu, częściowym ostudzeniu i przepuszczeniu przez wanny z ciekłym cynkiem o temperaturze 465 stopni Celsjusza. Regulację i kontrolę nanoszenia warstwy cynku w procesu technologicznym uzyskujemy wykorzystując kierunkowy nadmuch powietrzem i wygrzanie w piecu przepływowym.

Streszczony powyżej proces ciągłego cynkowania blach niskowęglowych, jako pierwszy na świecie opracował i wdrożył do produkcji w 1933 r. polski inżynier i wynalazca Tadeusz Sędzimir.

Powłoka cynkowa wykazuje od kilku do kilkunastu razy większą odporność, na korozję, w warunkach oddziaływania powietrza i wody niż zwykła blacha niecynkowana.

W zależności od parametrów schładzania powłoki cynku, otrzymujemy powłokę gładką lub tzw. ''z kwiatem''. Może to mieć znaczenie przy wykorzystaniu w procesie np. tłoczenia, bądź lutowania.

 

 

Kolory na zdjęciach mają charakter orientacyjny i mogą się różnić od rzeczywistych ze zwględu na rodzaj i kąt padania światła na powłoki o różnych strukturach oraz ustawień monitora.

 

Kolorystyka