biuro@dachluczaj.pl
Łyski, ul. Warszawska 26, 16-070 Choroszcz
 
Oferta

Panele na rąbek Zatrzaskowy (click)

panel na rąbek

Opis produktu

Panele dachowe na zamek pojedynczy, podwójny czy zatrzaskowy to jedne z najładniejszych pokryć dachowych. Prosta forma i kształt łączy w sobie tradycję i nowoczesność w architekturze. Pokrycia budynków na tradycyjny rąbek mogą mieć nawet 150 lat, zaś na rąbek zatrzaskowy np. w Polsce - kilkanaście. Panel zatrzaskowy jest coraz częściej wybieranym rodzajem pokrycia dachów na domach jednorodzinnych oraz zabytkowych, np. muzeach.

Na rysunku są dwa rodzaje zamka z tzw. ukrytą krawędzią zapinającą i zamkiem zewnętrznym. Z praktycznego punktu widzenia, rąbek (rys. 2)   jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, , które stosują odpowiedzialny producenci blach, ponieważ podczas profilowania blacha "pływa" w walcach profilujących i zanim dokładnie zostanie ustawiona, potrzeba kilkunastu metrów blachy, a panele wykonuje się maksymalnie do 6-7 mb. W przypadku wewnętrznej krawędzi (rys. 1) nie jest możliwe dokładne wykonanie równej krawędzi na całej długości panela. Na początku profilowania krawędź będzie krótka, na końcu za długa lub odwrotnie. W wyniku tego zamek panela na różnych długościach będzie luźny albo ciasno spasowany. Jedno i drugie powoduje naprężenia blachy co może być przyczyną słyszalnego falowania blachy przy wietrznej pogodzie lub naprężeń podczas większego nasłonecznienia.

Naprężenie temperaturowe związane z rozszerzalnością blach w wyniku nagrzewania można zminimalizować stosując dodatkowe tłoczenia wzdłużne i poprzeczne. Z uwagi na powyższe zalecamy stosowanie paneli z zamkiem zewnętrznym, a także mając na uwadze walory estetyczno-praktyczne polecamy panele z przetłoczeniami wzdłużnymi (wysokość tylko 0,5 mm) lub ze zdobieniami strukturalnymi KARO. Dla poprawienia walorów użytkowych np. ze względu na możliwość podłączenia instalacji odgromowej, której coraz częściej wymagają ubezpieczyciele budynków, można zastosować jako materiał wsadowy blachę do grubości 0,7 mm dostępną na zamówienie w kilku kolorach* (grafit, czarny, brązowy, ceglasty)
*Towar na specjalne zamówienie, wydłużony czas realizacji.

Panel profilowany wzdłużniePanel zdobiony Karo

Panel profilowany wzdłużnie

Panel zdobiony Karo

Parametry techniczne

Galeria